• WIG +0,5%
 • WIG20 +0,12%
 • mWIG40 +0,84%
 • sWIG80 +0,05%
 • FW20 +0,39%
 • NewConnect +0,05%
 • DJI +0,9%
 • NASDAQ -0,79%
 • S&P500 -0,7%
 • NIKKEI225 -0,33%
 • FTSE -0,36%
 • DAX +0,06%
 • DJI Futures +0,2%
 • Ropa Crude +2,11%
 • Ropa Brent +1,14%
 • Złoto +0,39%
 • Srebro -1,16%
 • Miedź +0,84%

Pokaż wszystkie

Wskaźniki giełdowe dla opornych

Zbigniew Papiński | Wtorek [19.08.2008, 08:31]

7 komentarzy / Skomentuj

Każdy inwestor powinien rozumieć znaczenie podstawowych wskaźników giełdowych, które pojawiają się w tabelach z notowaniami spółek.

Pierwszym istotnym wskaźnikiem jest C/Z (ang. P/E), czyli Cena/Zysk (ang. Price/Earnings). Oblicza się go dzieląc cenę jednej akcji przez zysk przypadający na jedną akcję danej spółki w ostatnim roku. Wskaźnik koryguje się co kwartał, po wynikach finansowych.

Niska wartość C/Z może sugerować atrakcyjność danych akcji. Najlepiej porównać ją do średniej z danego sektora. Wysoka wartość P/E może wskazywać na przewartościowanie analizowanej firmy przez zbyt entuzjastycznych inwestorów. Niestety, nie da się zawsze tak prosto ocenić tego współczynnika. W końcu mówi on o historii spółki, a nie jej przyszłości. Istotniejsza dla nas wydaje się perspektywa zysków danej firmy. Jeżeli działa ona w branży rozwijającej się, o wysokiej dynamice, początkowo wysokie wskaźniki mogą stosunkowo szybko spaść nawet przy rosnącej cenie akcji.

Podobnie problemy mogą wystąpić z niskim poziomem C/Z. Często następuje jednorazowe wydarzenie typu sprzedaż nieruchomości czy fuzja z inną spółką, które zakłócają poziom P/E sprowadzając go do nienaturalnie małych wartości. Innym problem bywa obecność w schyłkowej branży. Proszę sobie wyobrazić producenta kaset magnetofonowych. Z C/Z nawet 4 czy 5 nie wygląda zbyt dobrze. Trzeba też pamiętać, że spółka może wyemitować nowe akcje i zanim nowe nie zostaną zasymilowane ze starymi P/E ratio także będzie zaniżone.

Drugim popularnym wskaźnikiem jest C/WK (ang. P/BV), czyli Cena/Wartość Księgowa (ang. Price/Book Value). Oblicza się go dzieląc bieżącą wartość rynkową (na podstawie ostatniego kursu akcji) spółki przez wartość księgową kapitału własnego spółki z jej ostatniego bilansu. Oczywiście można też podzielić aktualną cenę akcji przez wartość księgową przypadającą na jedną akcję.

Jeżeli C/WK wynosi 1 oznacza to, że płacimy dokładnie 1 złoty za złotówkę majątku spółki. Analogicznie, kiedy spadnie on do np. 0,4 w takiej sytuacji możemy kupić złotówkę majątku spółki za 40 groszy. Wskaźnik ten jest zwykle nieco mniej istotny od C/Z dlatego, że akcjonariuszy interesuje przede wszystkim zysk wypracowywany przez daną firmę, a nie wyłącznie jej aktywa. Jeśli przychodzą straty, spółka musi powoli wyprzedawać majątek i spada jej wartość księgowa. Analogicznie przyrost zysków prowadzi do wzrostu book value.

Spółka działająca w mediach nie potrzebuje wielkiego majątku trwałego i w jej przypadku często ważniejszy jest kapitał ludzki czy wiarygodność i popularność. Z kolei firma operująca w przemyśle ciężkim wymaga dużych nakładów kapitałowych, aby zarobić jakiekolwiek pieniądze.

Czasem wartość księgowa jest zniekształcona przez zbyt niską wycenę nieruchomości należącej do danej firmy czy zbyt wysoką wycenę zapasów, których w końcu nie udaje się sprzedać (na przykład niemodna kolekcja ubrań czy niesprzedana żywność). Tak samo przy emisji nowych akcji przez pewien czas wskaźnik C/WK ma niższą wartość, dopóki wszystkie akcje nie są notowane na giełdzie.

Trzecim popularnym wskaźnikiem publikowanym przez GPW oraz później przez media jest stopa dywidendy (ang. D/Y). Oblicza się go dzieląc dywidendę przypadającą na jedną akcję przez aktualny kurs spółki na giełdzie. Z reguły im wyższa wartość, tym bardziej atrakcyjny wydaje się dany walor. Jednak zbyt wysoki stosunek D/Y może wskazywać, że dana spółka ogranicza swój potencjał inwestycyjny lub znajduje się w sektorze o kiepskich perspektywach.

W Polsce atrakcyjność dywidendy wygląda dość problematycznie z powodu automatycznie potrącanego podatku od zysków kapitałowych i braku zachęt do długoterminowego trzymania akcji na rachunku. Lepszą alternatywą może być na przykład wykup akcji własnych przez spółkę lub inwestowanie w rozwój firmy. Z zasady wiele spółek buduje przez swoją politykę dywidendową swój pozytywny wizerunek. Stała, rosnąca dywidenda jest mile widziana przez dużych, długoterminowych inwestorów instytucjonalnych, a wręcz uwielbiana i wymuszana przez Skarb Państwa.

Omówione wyżej wskaźniki powinny być początkiem analizy, a nie jej końcem. Główną ich wadą jest, że mówią nam wyłącznie o przeszłości. Giełda nie jest przecież książką do historii. Czasem bywa powieścią z dziedziny science-fiction, ale później wraca do rzeczywistości i znowu odzwierciedla przyszłość gospodarki oraz poszczególnych firm (momentami wyłącznie oczekiwania wobec przyszłości). Zadaniem inwestora jest wyłuskanie walorów, które zaoferują stopę zwrotu przynajmniej taką, jaką przynoszą indeksy giełdowe, a przy pewnej dozie szczęścia i umiejętności przewyższające je. Przegląd podstawowych wskaźników ma pomóc na wstępie przy selekcji w procesie decyzyjnym, ale nie może zastąpić rzetelnej analizy.

Komentarze Czytelników (7)

Zgłoś Odpowiedz

Gość

15:09 [19.08.2008]

czyzby to Juś?

Zgłoś Odpowiedz

swenskä

18:26 [19.08.2008]

o czym wy tu w ogole...do roboty sie wezcie...wasza gielda nie ma nic wspolnego z gospodarka. Za trzy lata wszyscy Polacy zbankrutujecie.

Zgłoś Odpowiedz

Gość

20:02 [19.08.2008]

jak juz komentowane bylo pod innym newsem: nie wstawiajcie pogrubien w losowo wybrane fragmenty tekstu, bo to utrudnia czytanie

Zgłoś Odpowiedz

Gość2

21:37 [19.08.2008]

Zgadza się. Pogrubianie tekstu ma tylko wtedy sens, kiedy po przeczytaniu pogrubionego tekstu coś wynika!

Zachęcam poczytać sobie jakieś publikacje o typografii.

Pozdrawiam i dziękuję za ciekawy artykuł.

Zgłoś Odpowiedz

Teo

19:12 [20.08.2008]

Ja ich nie używam.

Zgłoś Odpowiedz

gosc psia kosc 123p

18:44 [22.08.2008]

mam dosyc gieldy, naganiaczy i zamulaczy ludzkich prostych rozumkow. wchodze w stsa. od dzis jestem znawca futbolu. obmyslilem juz swoj przebiegly system i dam wam znac jak juz bede gogaty.pa

Zgłoś Odpowiedz

Gość333

22:21 [29.08.2008]

e tam. dęte materiały. zajrzyjcie lepiej na www.stockwatch.pl